
Kap krvi je kap nade u život
Budite dijelom OLX akcije darivanja krvi od 15.07.2021.-15.08.2021. godine
OLX.ba zajednica već treću godinu zaredom nastavlja humanu misiju podrške Zavodu za transfuzijsku medicinu Federacije BiH realizirajući akciju prikupljanja krvi za sugrađane kojima je ona neophodna.
Ponosni smo što iz godine u godinu broj učesnika u ovoj humanoj akciji raste te smo tokom prošlogodišnje akcije doniranja krvi, uz podršku naših vjernih korisnika prikupili 706 doza krvi, čime smo doprinijeli u spašavanju 2.118 ljudskih života.
Izuzetni rezultati su nam bili povod da se i ove godine udružimo u akciji i na taj način još jednom pokažemo da su OLX korisnici spremni da na nesebičan način pomognu sugrađanima, doniraju krv i budu dijelom pozitivnog društva.
Važno je napomenuti da je krv lijek koji nije moguće proizvesti i jedini izvor tog lijeka je čovjek, a jedno doniranje krvi može spasiti do tri života.
U znak zahvalnosti korisnicima sa teritorije BiH, OLX.ba će svakom darivatelju doznačiti 500 OLX kredita (tržišne vrijednosti 50 KM).
Kako će se vršiti doznačavanje OLX kredita?
Zbog očuvanja anonimnosti darivatelja, potrebno ja da svaki od donora lično, putem e-maila, dostavi potvrdu kojom se dokazuje da je u toku planirane akcije učestvovao u istoj, što znači da ćemo isključivo, uz saglasnost naših korisnika, na profil koji koriste na oglasniku OLX.ba doznačili dogovoreni iznos OLX kredita.
E-mail potvrde je potrebno poslati na: akcija@olx.ba i treba da sadrži:
- Korisničko ime OLX profila
- Uslikanu potvrdu o dobrovoljnom darivanju krvi izdatu za period trajanja akcije od 15.07.2021.- 15.08.2021. godine.
Vodič za darivaoce možete pronaći ovdje, kao i više informacija klikom ovdje.
Krv je moguće donirati u Zavodu za transfuzijsku medicinu FBiH, na jednoj od lokacija koju možete pronaći ovdje, kao i u ostalim Zavodima na području cijele Bosne i Hercegovine.
Ovim putem se zahvaljujemo na podršci i razumijevanju menadžmenta PIK d.o.o. (OLX.ba), kada je u pitanju promocija davalaštva krvi, te se nadamo da će se saradnja nastaviti i ubuduće te možda poprimiti i tradicionalne oblike.
Kap krvi je kap nade u život možda baš Vama dragoj osobi. Učinite da bolesti, saobraćajne nesreće i povrede ne odnesu još jedan život.
Pozivamo sve građane da daruju krv, i na taj način učestvuju u obezbjeđivanju krvi i krvnih pripravaka, za povrijeđene i oboljele u FBiH. Organizirano darivanje krvi, podstaknuto humanim pobudama, strateški je cilj razvoja davalaštva u svakoj humanoj populaciji. Jedini način za ostvarenje tog cilja je organiziranje akcija darivanja krvi, te se nadamo da će naši dragi sugrađani i ovog puta uzeti učešće, te time doprinijeti razvoju davalaštva kao što su to učinili mnogi do sada. – istakla je Dipl.scr Jasmina Mahmutović iz odsjeka za promociju davalaštva.
Kada ne smijete donirati krv!
S obzirom na aktuelnu epidemiološku situaciju, Zavod za transfuzijsku medicinu Federacije BiH je propisao niz mjera i restrikcija za one koji su:
- Putovali u zemlje sa širenjem virusa CORONA u posljednjih 14 dana,
- Prehlađeni,
- Kašlju i kišu,
- Imaju zarazne bolesti,
- Imaju povišenu tjelesnu temperaturu
Slijedeći preporuku ECDC-a (Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti), uveli su mjere za davaoce krvi za sprječavanje prenosa Coronavirusa (COVID-19):
- Odbijanje davaoca pune krvi i trombocita 14 dana nakon izlaganja potvrđenom slučaju
- Rutinsko odbijanje davaoca sa znakovima respiratorne infekcije, koja uključuje i povišenu tjelesnu temperaturu.
Molimo vas da obavijestite Zavod za transfuziju u slučaju bilo kakvih znakova bolesti u roku od 14 dana nakon uzimanja krvi, uključujući i simptome Coronavirusa!
Mogućnost prijenosa Coronavirusa (COVID-19) krvlju i krvnim komponentama zasad je nepoznata. Općenito se ne zna da se respiratorni virusi prenose transfuzijom krvi, a nisu zabilježeni slučajevi koronavirusa prenesenog transfuzijom.
Već postojeće rutinske mjere odabira davaoca krvi trebale bi spriječiti osobe s kliničkim respiratornim infekcijama da daju krv. Na primjer, davaoci krvi moraju biti dobrog zdravlja i imati normalnu tjelesnu temperaturu na dan donacije.
Na temelju trenutno ograničenih informacija, molimo davaoce da se suzdrže od darivanja krvi najmanje 28 dana nakon rješavanja simptoma nakon dijagnoze infekcije COVID-19.
Dodatne mjere za sprečavanje širenja infekcije su:
- Pravilna pokrivenost usta i nosa prilikom kašljanja i kihanja,
- Izbjegavanje dodirivanja očiju, nosa ili usta,
- Redovno pranje ruku i briga o dobrim higijenskim navikama,
- Boravak kod kuće u slučaju bolesti ili izbjegavanja bliskog kontakta sa oboljelima.
Zašto darivati?
Motivi za darivanje krvi su različiti. Raduje činjenica da je još uvijek na prvom mjestu motiv izrazito humane naravi.
Šta god bio razlog da Vi odlučite darovati svoju krv, ne bi bilo loše da znate sljedeće:
- Krv je tečno tkivo koje cirkuliše u krvožilnom sistemu ljudskog organizma. Prosječna odrasla osoba ima oko 5 litara krvi u svom organizmu. Igra ključnu ulogu u odbrambenom mehanizmu ljudskog tijela.
- Krv je potrebna za funkcionisanje svih ćelija i organa u ljudskom organizmu, njena glavna funkcija je opskrba tkiva kisikom i hranjivim tvarima kao i odstranjivanje karbon dioksida.
- Krvne ćelije proizvodi koštana srž. Svaki ljudski organizam sam proizvodi dovoljne količine krvi.
Krv je nezamjenljiv lijek povrijeđenima, oboljelim od hematoloških i onkoloških oboljenja, oboljelim kojima je potrebna hirurška intervencija itd.
Krv je nemoguće proizvesti na umjetan način, te su darivaoci krvi jedini izvor za dobijanje ovog lijeka, a također i jedini predstavljaju istinsku sponu između zdravog i bolesnog dijela populacije. Da bi krv bila dostupna onima kojima je potrebna, neophodno je animirati dovoljan broj darivalaca krvi (DDK) koji su spremni svojom humanošću pomoći drugima u nevolji.
Nažalost, 1 od 10 osoba koje čitaju ovo će trebati transfuziju krvi nekad u toku svoga života. Kada dođe taj trenutak vi ćete očekivati da krv koja vam je potrebna za liječenje bude i dostupna.
Statistika
Krvna grupa koja je najmanje zastupljena u bh. populaciji je AB Rh D negativna (svega 1%) i B RhD negativna (4%), tako da su i zalihe u odnosu na druge krvne grupe rjeđe. Krvna grupa najviše zastupljena na našim područjima je O RhD+ (38%) i A RhD pozitivna (34%), i samim tim najviše se i traži.
Darivanje krvi nakon primljene vakcine
Ko može biti darivatelj krvi?
Darivatelj krvi može biti svaka zdrava, punoljetna osoba, starosti od 18 do 65 godina kod koje se liječničkim pregledom te provjerom razine hemoglobina utvrdi da darivanje krvi neće ugroziti nju, niti osobu kojoj bi se ta krv primijenila. Muškarci mogu darivati krv svaka tri mjeseca (četiri puta godišnje), a žene svaka četiri mjeseca.
Vaš OLX.ba!